Baklava Tarifi (Bayramlık Baklava Yemede Yanında Yat)

375 Okuma
2020-05-07
Bayramlık Baklava Yemede Yanında Yat Tarifi. Tarifi. Malzemeleri ve Yapılışı
  • Kaç Kişilik 40 dilim
  • Porsiyon : 40 dilim
  • Hazırlık Süresi : 1Dakika
  • Pişirme Süresi : 1Dakika

Vay vayyy . Şerbetli tatlıların en şereflisi en efendisi. Çocukluğumuzdan bugüne hiçbir bayram atlamadan yapılan bir tatlıdır. Ramazan bayramı gelmeden önce annelerimiz hazırlıkları yapardı. Halının üzerine bir sofra bezi hamuraçma tahtası birde oklava mis gibi tertemiz. hamurlar kat kat açılırdı. Tepsiye dizilirdi sonra fırına verilir. Misler gibi pişirtilirdi. Arefe günün gelince güzelce şuruplanırdı. Oy Oyyy negünlerdi yine o günlere gittim biran gözümde canlandı. Şimdi sizler için bu güzel tarifi veriyoruz. Bu arada tarih 07.05.2020 16 gün sonra 23.05.2020 ramazan bayramı şimdiden. Ramazan Bayramınız mubarek olsun. Küçüklerin gözlerinden büyüklerimizin ellerinden öperim

Malzeme Listesi

Malzeme Bulunamadı !

Yemeğin Yapılışı

Adım1

Unu derin bir karıştırma kabına aktarın. Unun orta kısmını parmak uçlarınızla havuz gibi açın. Yumurta, süt, ayçiçek yağı, kabartma tozu, sirke ve tuzu ekleyin.

Adım2

Tüm malzemeyi yavaş yavaş karıştırıp una yedirerek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlayın. Hamuru, üzerine nemli bir bez kapatarak 1 saat kadar oda sıcaklığında dinlendirin.

Adım3

Dinlenen hamuru, yirmi eşit parçaya ayırdıktan sonra mermer bir tezgah üzerinde yuvarlayın. Unladığınız tezgah üzerinde her bir hamur bezesini bir tabak büyüklüğünde açın.

Adım4

Aralarına mısır nişastası serpiştirerek açtığınız hamurları üst üste diztikten sonra bir oklava yardımıyla incecik açmaya devam edin.

Adım5

Yufka katlarının aralarını yağlamak için tereyağını küçük bir tencerede kısık ateşte eritin.

Adım6

Fırın tepsinizin tabanını eritilmiş tereyağı ile yağlayın. Açtığınız yufkaların en düzgünlerinden iki tanesini baklavanın alt ve üst katı içi ayırın.

Adım7

Yufkaların on adetini aralarını tereyağıyla yağlayıp, fırın tepsisinde üst üste dizin. İnce çekilmiş ceviz içini baklavanın orta katına eşit olarak serpiştirin.

Adım8

Kalan yufkaları, aynı şekilde aralarını tereyağı ile yağlayarak üst üste dizin ve baklavayı bu şekilde oluşturmaya devam edin. Yufkaların kenar kısımlarını keskin bir bıçak ucu yardımıyla tepsinin alt tarafına doğru ittirin.

Adım9

Baklavayı, dikdörtgen ya da verev şeklinde olmak üzere dilimleyin. Kalan eritilmiş tereyağını bir yumurta fırçası yardımıyla baklavanın üzerine sürün. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzeri kızarıp yufka katları tek tek açılana kadar yaklaşık 50 dakika pişirin.

Adım10

Baklavanın şerbetini hazırlamak için; toz şekeri, suyla derin bir tencerede karıştırdıktan sonra orta ateşte yaklaşık 25 dakika kadar kaynatın. Kaynayan şerbete limon suyunu ilave ettikten sonra ocaktan alın.

Adım11

Fırından çıkarttığınız sıcak baklavanın üzerine bir kepçe yardımıyla sıcak şerbeti azar azar ilave ederek içine çekmesini bekleyin. Şerbetini çeken baklavayı, dilim dilim arzuya göre üzerine toz Antep fıstığı serpiştirip servis edin.

Adım12

Hamur bezelerini 5’erli, 10’arlı ya da tek tek ince birer yufka halini alana kadar oklava yardımıyla açın.Afiyet olsun

Kategori :

Besin Değerleri

Bu bilgi sadece 1 Porsiyon için.

  • Kalori

    296,2