Çiğ Kaymak Kavurması Tarifi

427 Okuma
2019-10-25
Çiğ Kaymak Kavurması Tarifi Malzemeleri ve Yapılışı.
  • Kaç Kişilik 2-4
  • Porsiyon : 2-4
  • Hazırlık Süresi : 50Dakika
  • Pişirme Süresi : 49Dakika

Sitemize hoşgeldiniz, binlerce yemek tarifi ile sizlerleyiz. Sizlerin hizmetine, binbir çeşit yemek tarifleri sunuyoruz.En yeni yemek tarifleri ile sitemizi düzenli olarak güncelliyoruz. Ve sizlere sunuyoruz. Sevdiklerinize ve ailenize severek yapıp afiyetle yiyebilirsiniz başka bir tarifte görüşmek üzere.

Malzeme Listesi

  • Yoğurt kaymağı( en az yarım kilo)
  • Tuz

Yemeğin Yapılışı

Adım1

Biriktirdiğimiz ev yapımı yoğurdun kaymağını tavaya alalım. Ocağa koyalım. Kaymak yağlı olursa daha güzel oluyor

Adım2

Kaymak kaynamaya başladığında altını kısalım. Sürekli karıştırmaya gerek yok Ama sık sık karıştırarak pişirelim.

Adım3

Karıştırırken kabarçıklar oluşuyor sıçrama yapabiliyor dikkat edin yavaş yavaş karıştırın. Kızarması için uzun süre pişmesi lazım.

Adım4

Kaynayan kaymağın suyu azalmaya başladığında sürekli karıştırmaya dikkat edin. Suyu azaldıkça yağlanma oluşacaktır. Kaymağın suyu bittikten sonra kızarma işlemine geçecek. Tuzunu da ekleyin. Damak tadınıza göre istediğiniz miktarda tuz ekleyin. Rengi kızardığında ocaktan alıp muhafaza edeceğiniz cam kaba alın.

Adım5

Kızgın yağlı olduğu için plastik kaba koymayın. Soğudukça tortular dibe çökecektir yağı da üstte kalacaktır.

Adım6

Soğuduğunda sert bir kıvamı olacaktır kullanacağınız zaman bıçakla kesip alabilirsiniz. Kullanırken yağı ve tortusunu orantılı şekilde kullanın.

Adım7

Kahvaltılarda az miktar alıp küçük tavada eritip ekmek banarak yiyebilirsiniz. Yalnız eritirken çok fazla ocakta tutmayın yanma aşamasına geçiyor. Ben tavada eritip üzerine yumurta kırıp kavuruyorum lezzetli oluyor. Çiğinizi buzdolabında muhafaza edin.Herkesin damak tadı farklıdır elbet. İnşallah beğenilir. Afiyet olsun.

Kategori : Malzemeler :

Besin Değerleri

Bu bilgi sadece 1 Porsiyon için.

  • Kalori

    585